Wydarzenia

24 marca 2018 - 17:00

54-076 Wroclaw Poland

Piąte spotkanie w ramach naszego zamkowego projektu filmowego poświęcimy niezwykle widowiskowemu kinu S-F, łączącego rozrywkę z nauką i oryginalnymi wizjami przyszłości.

Najbardziej charakterystyczne motywy utworów fikcji naukowej to umiejscowienie akcji na innych planetach, zamknięcie jej na pokładzie statku kosmicznego, wędrówka w czasie, kontakt z obcą cywilizacją lub obrona planety. Akcja utworów fikcji naukowej może się jednak również odbywać w całości na Ziemi w nieznacznie tylko zmodyfikowanych przewidywaniach realiów bliskiej nam przyszłości, czy też w czasie równoległym do naszej rzeczywistości. Bywa także, że spora część akcji toczy się w przeszłości (jak w „Linii” czasu Michaela Crichtona). Do najważniejszych filmów zaliczanych do fantastyki naukowej należą: „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka wraz z kontynuacją „2010: Odyseja kosmiczna:, na podstawie powieści Arthura C. Clarke’a oraz „Łowca androidów” (oryg. „Blade Runner”) Ridleya Scotta na podstawie powieści Philipa K. Dicka „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” (ang. „Do Androids Dream of Electric Sheep?”). Znanym dziełem jest także rozpoczęty w 1979 roku przez tegoż reżysera cykl „Obcy”. Na uwagę zasługują także: „Diuna” na podstawie powieści Franka Herberta, „Bliskie spotkania trzeciego” stopnia Stevena Spielberga, „Terminator” Jamesa Camerona, „Matrix” w reżyserii rodzeństwa Wachowskich, „Gwiezdne Wojny” w reżyserii George’a Lucasa. /Za wikipedia.org/

My jednak w ten wieczór zaprezentujemy sfilmowane trzy różne wizje przyszłości ziemi i rozwoju technologii stworzone przez takich twórców jak Gene Roddenberry, Orson Scott Card czy Stanisław Lem.

Na seans obowiązują rezerwacje. Można je dokonywać mailowo na adres info@zamek.wroclaw.pl.

css.php